Wyobraźmy sobie taką sytuację, zaczynasz pracę w nowym miejscu. Podjęcie decyzji o tym mocno opierało się na fakcie, że jest to praca zdalna. Zastanawiasz się, jak będzie wyglądał Twój onboarding. Pojawia się myśl: “Nikt nie powiedział mi, że wszystko odbędzie się online. Czy nie będzie problemów, jeśli nie pojawię się w siedzibie firmy?”. Spokojna głowa, na pewno nie będzie tak strasznie, jak się zapowiada.
Onboarding jest jednym z kluczowych etapów podczas dołączania pracownika do firmy. To właśnie wtedy może uzyskać odpowiedzi na wszystkie nurtujące go pytania w związku ze schematem organizacji, trybem pracy, miejscami, gdzie może uzyskać informacje odnośnie urlopu, czy zwyczajnie porozmawiać o trudnościach związanych z wykonywanymi zadaniami. Posiadanie ustrukturyzowanego planu wdrażania pracowników z pewnością ułatwi pracę działów personalnych i HR. Jednak czy samo posiadanie planu wystarczy?
Technologie wspierające działy HR
Warto poszukać wsparcia w technologii, która tworzy miejsce przystosowane do lepszej komunikacji z pracownikiem, pozwala na budowanie więzi w grupach, a także zapewnia narzędzia do efektywniejszej egzekucji działań employer brandingowych. Takim narzędziem z pewnością jest Workplace from Meta.
Dlaczego Workplace jest dobrym wyborem, pisaliśmy tutaj. Oprócz jego oczywistych zalet, które wesprą działy HR, pozwala również na szybszą i skuteczniejszą adaptację pracownika w nowym środowisku.
Jak to wszystko działa?
Poznaj Kasię. Od dzisiaj obejmie stanowisko Młodszego Specjalisty ds. Sprzedaży. Jej przełożoną jest Magda, która zarządza całym działem. Jednak obie dziewczyny znajdują się w dwóch oddalonych od siebie o 400 km miastach, a siedziba firmy jest na drugim końcu Polski. Jak zatem Magda może pokazać Kasi, na czym polega praca w jej zespole?
- Na powitanie Kasi, na firmowym wallu pojawia się welcome post przedstawiający jej osobę. Ania z działu HR opisała jej obowiązki służbowe oraz dodała kilka słów o Kasi. Każdy z pracowników może się przywitać z nową członkinią zespołu, napisać kilka słów od siebie w sekcji komentarzy oraz zareagować na post.
- Pierwszym działaniem Magdy jest spotkanie, które dzięki Workplace może odbyć się w specjalnie stworzonym do tego celu Pokoju. Podczas niego Kasia dowie się, jak ważnym jest poprawne uzupełnienie profilu, jak wygląda schemat organizacji oraz poznanie samej istoty działania platformy (zakładki Aktualności, Biblioteka Wiedzy i inne).
- Kolejnym etapem jest pokazanie Kasi Grup i pokrótce omówienie ich przeznaczenia. Jest to istotne z punktu zapoznania się z działaniem firmy zarówno operacyjnie, jak i po godzinach pracy, gdzie pracownicy mogą swobodnie wymieniać się informacjami i budować relacje.
- Magda pokazuje Kasi Bibliotekę Wiedzy, w której nowa koleżanka znajdzie wszystkie informacje związane z procedurami obowiązującymi w firmie (np. jak złożyć poprawnie wniosek urlopowy), historię firmy czy informacje o benefitach i szkoleniach.
- Na koniec Kasia otrzymuje listę zadań, które powinna ukończyć w ramach pełnego wdrożenia się w nowe obowiązki. Ta lista jest aktualizowana przez dział HR we współpracy z managerami działów, by żaden etap onboardingu nie został pominięty.
Po zapoznaniu się z działaniem narzędzia Kasia jest gotowa, by rozpocząć pracę w firmie. Prawda, że nie było to tak trudne, jak mogło się wydawać. :) Dzięki możliwości ciągłego pozostawania w kontakcie z Magdą, Kasia czuje się zaopiekowana i proces wdrożenia staje się miłym doświadczeniem zarówno dla niej, jak i dla Magdy.
Zdalny onboarding może być prosty i przyjemny, jednocześnie może skrócić czas trwania samego momentu wdrożenia nowego pracownika w nowe obowiązki.
Workplace form Meta zapewnia szereg funkcjonalności i mierników, które pozwolą na sprawne powitanie nowego członka załogi, a także sprawdzenie jego postępów oraz uzyskanie wartościowego feedbacku podczas kolejnych działań employer brandingowych. Warto również wspomnieć, że sam proces wdrożenia nowego pracownika skraca się średnio o 24% przy wykorzystaniu Workplace. Masz pytania? Napisz do nas!