Workplace i Facebook to dwie platformy społecznościowe stworzone przez Meta. Chociaż interfejs, obsługa i główne funkcje wyglądają i działają podobnie mają one zupełnie różne zastosowanie.
Zacznijmy od początku. Kto z nas nie ma konta na Facebooku? Prawie każdy jest obecny w sieci, mniej lub bardziej aktywnie. Meta z myślą o pracodawcach stworzył platformę Workplace, która umożliwia dwustronną komunikację w organizacjach. Załóżmy, że Pan Jacek (prezes dużego zakładu produkcyjnego) chciałby ją wdrożyć w swojej firmie. Jednak docierają do niego słuchy, że pracownicy obawiają się korzystania z aplikacji, ponieważ martwią się, że ich konto będzie połączone z prywatnym profilem na Facebooku.
Czy jest się czego obawiać?
Workplace został stworzony przede wszystkim z myślą o komunikacji wewnętrznej w firmie. Pozwala na szybką i swobodną wymianę myśli w przedsiębiorstwie oraz budowanie kultury organizacyjnej w zamkniętej grupie. Wykorzystuje łatwość i wielowymiarowość komunikacji głównie do zmaksymalizowania efektywności w miejscu pracy. Natomiast Facebook to największe medium społecznościowe, zaprojektowane do komunikacji ze znajomymi i rodziną, połączone z rozbudowanym ekosystemem innych aplikacji (np. komunikatorem Messenger). Warto jednak podkreślić, że Workplace i Facebook to dwie zupełnie oddzielne platformy, z osobnymi profilami, loginem i hasłem dla każdego z użytkowników, które w żaden sposób nie łączą się ze sobą.
Rejestracja w Workplace nie wymaga posiadania konta osobistego na Facebooku, a pracodawca nie ma dostępu do prywatnych profili pracowników i tego, co umieszczają na platformie. Użytkownik nie musi się więc martwić o bezpieczeństwo swoich danych czy prywatnych postów. Workplace, korzystając ze wszystkich doświadczeń Facebooka i Mety w kontekście bezpieczeństwa, technologii i infrastruktury, jednocześnie pozostaje osobną platformą.
Workplace pomaga w codziennej komunikacji wewnętrznej firmy. Pracownicy mogą wspólnie pracować nad projektami w wygodny sposób, z materiałami i komentarzami zgromadzonymi w jednym miejscu. To szczególnie ważne w dobie pracy zdalnej i hybrydowej. Wszystkie najważniejsze firmowe wiadomości i informacje łatwo docierają do pracowników, którzy posiadają aktywne konto na platformie. Poza funkcją czysto komunikacyjną, Workplace pozwala również na budowanie więzi pomiędzy pracownikami pracującymi w różnych lokalizacjach. Nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby podzielić się zdjęciem z wakacji, które równie chętnie dodajemy na Facebooku.
Materiały, które są udostępniane na koncie w Workplace są widoczne tylko dla pracowników danej firmy. Wszystkie dane należą do organizacji i mogą być w każdej chwili przez nią dodawane, modyfikowane lub usuwane. Nie ma do nich dostępu ani przez Facebooka, ani przez system Workplace należący do innej organizacji. To, co “wrzucamy” na profil prywatny na Facebooku, będzie widoczne tylko dla osób, którym zezwalamy na dostęp, zgodnie z ustawieniami prywatności na platformie.
Podsumowując, Workplace i Facebook to dwa zupełnie różniące się od siebie narzędzia. Są oddzielone i w pełni bezpieczne dla użytkowników. Treści publikowane przez pracowników na firmowym profilu oraz konwersacje na WorkChacie pozostają tak samo zabezpieczone, jak nasze prywatne konwersacje na Messengerze czy posty na Facebooku. Nie taki diabeł straszny jak go malują :)