Jeśli tu jesteś, to pewnie już wiesz, jak wykorzystać storytelling w tworzeniu angażujących treści. Jeśli nie, to zapraszamy tutaj.
Codziennie jesteśmy bombardowani potężnymi dawkami informacji i reklam, co niekoniecznie może przekładać się na skupienie uwagi odbiorcy, do którego chcemy dotrzeć. To aspekt, z którym mierzy się wielu twórców oraz managerów działających w branży kreatywnej i nie tylko.
A co jeśli komunikat, który tworzysz, jest wewnętrzny? Mamy dla Ciebie kilka porad, jak wykorzystać storytelling zarówno w budowaniu pozycji lidera, jak i tworzeniu emocjonujących i ciekawych treści.
Daj się poznać!
Za każdym z nas, a zwłaszcza liderami, stoją lata doświadczeń, które kształtowały się w środowisku pracy. Budowanie więzi z pracownikami to ważny aspekt zgranego zespołu i silnej kultury organizacji. Opowiedz swoją historię i daj się poznać.
Ludzie potrzebują autorytetów, wzorców i historii, które utwierdzają ich w przekonaniu, że nie są sami w swoich przeżyciach. W tym typie komunikacji istotną rolę będą odgrywać emocje. Nie staraj się opowiadać długiej historii o sobie, ale pokaż w niej skrajne emocje. Opisz swoje odczucia i zmagania z problemem.
Pozwoli to odbiorcom poczuć, że każdy z nich choć raz znalazł się w podobnej sytuacji. Bądź inspiracją, bohaterem historii, w której pojawia się problem, ale również jego rozwiązanie i pozytywne zakończenie.
Podziel się swoim know-how
Opowiadanie historii nie musi ściśle wiązać się z pokonywaniem szczytów i byciem inspiracją. W ten sposób można również pokazać sposoby na rozwiązanie problemu. Pojawia się wtedy pewne wyzwanie, powiedzmy, zwiększenie sprzedaży w najbliższym kwartale. Problemem w tym przypadku jest spadek przychodów w poprzednim. Warto w tej historii poruszyć temat samego modelu sprzedaży, jego analizie oraz błędach, jakie się pojawiały w schemacie. Pokazać inny wzorzec, który był efektywny, przekazać go w formie opowieści - innymi słowy zwizualizować jego działanie, a na końcu zachęcić do gotowości w działaniu oraz zmotywować zespół. Dobrze opowiedziana historia zachęca do zaangażowania oraz buduje więzi.
Co do zasady…
Kolejnym przykładem wykorzystania storytellingu może być komunikacja zasad. Jasne i otwarte komunikowanie tego co wolno, a czego nie, pozwala na budowanie wartości w organizacji oraz ich umacnianie, co w efekcie pozwala na unikanie błędów w przyszłości.
Najprostszym przykładem będzie historia pracownika, który nie poinformował przełożonego o problemie z klientem. Pan X (klient) nie jest zadowolony z obsługi oraz wystawia złą opinię pracownikowi, który z kolei przemilcza problem i boi się o nim mówić. Do czego to prowadzi? Szef jest zawiedziony postawą swojego podwładnego, pomimo, że ten nie popełnił błędu. Jednak nie zna na tyle szczegółów, które mógłby od niego otrzymać, by mieć ogląd na całą sytuację. Rozwiązaniem tej opowieści jest postawienie na otwarte sygnalizowanie komplikacji, jeśli pojawią się na horyzoncie (w tym przypadku roszczeniowego klienta). Powoduje to przywołanie takich wartości jak wzajemne zaufanie i transparentna komunikacja w przypadku problemów. Gdyby pracownik poinformował przełożonego na czas, do takiej sytuacji w ogóle by nie doszło.
Szczypta tajemnicy
Wszyscy lubimy transparentność i jasność przekazu, zwłaszcza w komunikacji wewnętrznej. Jednak czasem można wykorzystać odrobinę tajemniczości i opowiedzieć ciekawą i trzymającą w napięciu historię.
Posłużmy się przykładem specjalistów “ugryzionego jabłuszka”. Słyną z budowania napięcia i tajemnicy wokół premier swoich produktów, które wywołują pozytywny szał i są na językach wszystkich na długo przed samą premierą. Opowiedzenie historii, która buduje ekscytujące napięcie, odkrywającej kolejne karty dotyczące wewnętrznego przedsięwzięcia może okazać się bardzo angażujące, jeśli chodzi o akceptację pracowników.
W tym przypadku storytelling można powiązać z nowym produktem, otwarciem nowej filii biura czy nową inicjatywą w organizacji. Umieszczanie wskazówek w serii postów z odpowiednią narracją przez dłuższy czas wzbudzi zainteresowanie i ciekawsze rozmowy, skłaniając pracowników do zgadywania i przewidywania. A kiedy nadejdzie czas ważnego ogłoszenia, pracownicy będą bardziej zainteresowani niż otrzymując zwyczajną notatkę służbową.
Każdy koniec daje szansę na nowy początek
Jak komunikować zmiany? To odwieczne pytanie jakie stoi przed liderami. Storytelling w tej kwestii wydaje się być kluczem, jednak bohater tej historii nie może być przypadkowy. Warto stworzyć postać, z którą pracownicy będą mogli się utożsamiać. Istotnym jest również mówienie o samej zmianie w taki sposób, by wszyscy w organizacji uwierzyli w jej sens, wdrożyli ją w życie bez chaosu i byli z nią zgodni.
W tym wypadku powinniśmy się skupić na dwóch kluczowych kwestiach: bohaterze i zmianie. Ale od początku… Na wstępie należy wskazać powody tej zmiany i jakie ma przynieść efekty. Pokazać, że naszemu bohaterowi udało się ją wdrożyć oraz jakie są korzyści płynące z jej wprowadzenia. Warto wprowadzić czynnik motywacyjny i przyznać, że nasz zespół zrobi to na pewno lepiej. Przytoczyć przykład, jak takie wdrożenie miałoby wyglądać w naszej organizacji. Warto również skorzystać z możliwości budowania poczucia wspólnoty i zaangażowania w sprawę, ale również pokazać aspekt realiów. Jednak w finale, jeśli inne organizacje z sukcesem wdrożyły zmiany, to dlaczego ma się to nam nie udać.
Podsumowując, skuteczny lider potrafi opowiadać porywające historie, żonglować narracją i zaangażować odbiorców, a jednocześnie dbać o cele i wartości firmy. Te kilka przykładów powinno pomóc Ci w stworzeniu planu Twojej historii i wykreowaniu bohatera. Samo stworzenie historii jednak nie wystarczy do realizacji celu. Ogromnie ważny jest też sposób jej przekazywania, czyli charyzma lidera i jego zaangażowanie w opowieść. Dlatego trzymamy mocno kciuki za Twoje opowieści, niech będą inspirujące i budujące dla Twoich odbiorców.