O trudnej sztuce utrzymania uwagi, czyli jak wykorzystać storytelling w komunikacji wewnętrznej

Budowanie przynależności, czyli poczucia wsparcia i bezpieczeństwa, stanowi sekret silnej kultury organizacyjnej i wzmacniania zaangażowania pracowników.  

Zaangażowanie w budowanie marki jest możliwe jedynie wtedy, gdy pracownicy są częścią codziennej komunikacji wewnętrznej. Dlatego właśnie tradycyjny, hierarchiczny model zarządzania przestaje się sprawdzać. Nie wystarczy tylko mówić do pracowników - konieczna jest obustronna wymiana myśli. Liczy się dialog i interakcja. 

Tu z pomocą przychodzi storytelling, czyli dzielenie się opowieściami z życia zawodowego i nie tylko. Może to być anegdota z pracy, opis wyjazdu, cokolwiek, czym pracownicy chcą się podzielić. Storytelling to świetny sposób na budowanie więzi, tak pomiędzy pracownikami, jak i samym produktem, czy głównymi wartościami organizacji.  

 
Jak sprawić, żeby nasza historia była interesująca dla odbiorcy? 
Pomyśl o odbiorcy 

Warto spojrzeć na treści oczami przyszłego czytelnika. Nie należy przywiązywać zbytniej wagi do tego, jak zaprezentować historię, a skupić się na tym, jak zostanie ona odebrana. Powinno się zwrócić uwagę na cele i obawy odbiorców oraz odnieść się do nich w języku i stylu, który będzie dla nich w pełni zrozumiały. Umieszczenie historii w odpowiednim kontekście doda jej wiarygodności.

 

Nikt nie jest idealny! 

Życie, także zawodowe, nie składa się z samych sukcesów, a wyzwania i problemy, z którymi przychodzi się mierzyć, są najbardziej interesujące. Każda historia sukcesu zawiera w sobie opisy przeszkód, które należało pokonać. Zawarcie tych elementów w tekście sprawi, że treści będą bardziej autentyczne, a czytelnicy łatwiej się z nimi zidentyfikują.

 

Nie przesadź z ilością informacji 

Im prostszy przekaz i jego lżejsza forma, tym lepiej. Odbiorca, który spotka się ze ścianą tekstu wypełnionego fachową nomenklaturą będzie miał trudności z odniesieniem jej do rzeczywistości i własnych doświadczeń. Jeżeli chcemy przekazać coś interesującego i mającego znaczenie dla pracowników - nie musimy “zasypywać” ich informacjami. Pozwalając odbiorcom na włączenie się do dyskusji (np. pytając o ich opinię) można dowiedzieć się, o czym tak naprawdę chcą przeczytać (lub usłyszeć) i jakie są ich reakcje na nasze treści.

 

Bądź szczery i autentyczny 

Prawdziwe, osobiste historie, najbardziej przyciągają uwagę. Bądź szczery na temat problemów, które chcesz rozwiązać, wyzwań, które spotykają Ciebie i firmę oraz potencjalnych zagrożeń. Szczerość pomoże na utrzymanie komunikacji w organizacji nawet w obliczu negatywnych zdarzeń, pomoże również w budowaniu zaangażowania odbiorców.

 

Urozmaicaj przekaz

Sztuka storytellingu opiera się na kreatywności. Nie ma tu określonej struktury czy wymogów. Historie z życia zawodowego mogą przeplatać się z case study klientów, osobistymi historiami, wiadomościami o sukcesach prywatnych, czy opowieściami o domowych pupilach. Warto postawić na różne formy komunikacji, mieszając ze sobą teksty, zdjęcia, infografiki, animacje czy filmy.

latest news

Related Post